24 stycznia 2019

Prywatne towarzystwa funduszy Inwestycyjnych czeka trudny rok, gdyż przed nimi jest szereg wyzwań regulacyjnych, rynkowych i kwestii związanych z utratą zaufania – uważa Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI. Głównym zadaniem będzie przestawienie dystrybucji produktów inwestycyjnych z bankowej na niebankową.

„To będzie rok trochę na przetrwanie. Mamy na rynku tyle zmian regulacyjnych, rynkowych i związanych z brakiem zaufania, że mam wrażenie, iż dojdzie do mocnego przetasowania. Widać, że odbywa się konsolidacja, część podmiotów pewnie zniknie z rynku. Cała branża prywatnych funduszy inwestycyjnych jest w tej chwili pod bardzo silną presją” – powiedział w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Adam Dakowicz.

Jego zdaniem, głównym wyzwaniem dla prywatnych towarzystw funduszy inwestycyjnych w najbliższych miesiącach będzie kompletne przestawienie dystrybucji z bankowej na niebankową. Wymuszają to zmiany w regulacjach, w tym MIFID 2, oraz zawarte w nich przepisy dotyczące np. systemów zachęt.

„KNF wydał stanowisko, jak należy interpretować zapisy o zachętach. Mam wrażenie, że cały czas rynek się łudzi, że zachęty dają przestrzeń do rozliczania się na wzór dotychczasowych rozwiązań z dystrybutorami, ale ja to pismo czytam tak, że zachęty to jest kwestia incydentalna, a nie stały mechanizm do rozliczania się co miesiąc z TFI” – powiedział.

„Wielkie banki i TFI rozliczą się w ramach swojej grupy kapitałowej, ale prywatne towarzystwa funduszy inwestycyjnych stoją w obliczu wypowiedzenia umów bankowych, co sie zresztą już teraz dzieje. Albo same TFI, albo dystrybutorzy bankowi zrezygnują z umów, bo nie ma jak się rozliczać, a po kryzysie zaufania, wywołanym choćby przez problemy Towarzystw współpracujących z GetBackiem, chęć do wpuszczania prywatnych TFI do sieci dystrybucyjnej po stronie wielkich korporacji jest praktycznie zerowa” – dodał.

Prezes AgioFunds TFI ocenia, że jego Towarzystwo jest już w dużym stopniu uniezależniony od sieci bankowych dystrybutorów, ale w przypadku wielu innych prywatnych TFI to w dalszym ciągu bardzo poważny problem.

Cały wywiad dostępny jest na stronie PAP Biznes, gorąco polecamy:

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2668832,prywatne-tfi-czeka-trudny-rok–wyzwaniem-dystrybucja-i-kryzys-zaufania—agiofunds-(wywiad)

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA