21 lipca 2017

Po decyzji MSCI o włączeniu 222 chińskich spółek do indeksu MSCI EM Index, tym razem rząd chiński wykonał pozytywny ruch w kierunku zagranicznych przedsiębiorców. W tym tygodniu Rada Państwa Chińskiej Republiki Ludowej (The State Council) zatwierdziła 3 letni plan bardziej przystępnego i transparentnego dostępu zagranicznych przedsiębiorstw do sektora usług w pekińskiej strefie gospodarczej. W programie uwzględniono następujące sektory: finansowy, turystyczny, naukowym, technologiczny, internetowy, komunikacyjny, kulturowy i edukacyjny. Zagranicznym inwestorom zwiększono między innymi limity kapitału inwestycyjnego, który będą mogli przeznaczyć na samodzielne projekty biznesowe w tych sektorach.

Również w Polsce na arenie polityczno-gospodarczej w relacjach polsko chińskich jest ostatnio sporo pozytywnych wydarzeń. Od środy w Polsce przebywa z 5 dniową wizytą Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych – Pan Zhang Dejiang, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu oraz Panią premier Beata Szydło. Podczas tej wizyty zostanie podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL. Zaplanowano także Polsko-Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej. Warto przypomnieć, że już w czerwcu 2016 r. prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

Ponadto w maju bieżącego roku w Chinach przebywała również premier Beata Szydło, która uczestniczyła w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku (One Belt, One Road) oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem tego spotkania było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących między innymi współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej, co zostało potwierdzone zacumowaniem pod koniec czerwca do gdańskiego portu DCT największego kontenerowca świata – OOCL Hong Kong. Wizyta największego kontenerowca w gdańskim porcie to bardzo dobry prognostyk również dla Polski, pokazuje, że Polska nie musi już czekać na wielkie statki, które najpierw zawijają do Hamburga, Rotterdamu czy Rostocku.

Oprócz wydarzeń polityczno gospodarczych i od momentu decyzji MSCI,  na chińskich rynkach kapitałowych sytuacja bez większych zmian. Inwestorzy wyczekują publikacji wyników kwartalnych, które w Chinach rozpoczną się pod koniec lipca. Wartości głównych indeksów na giełdach w Szanghaju i Shenzhen praktycznie nie wiele  sie zmieniły, oscylują w przedziale +\- 2% w drugim kwartale. Jednakże bardzo dobrze w dalszym ciagu prezentuje się giełda w Hong Kongu, której indeks Heng Seng odnotowuje systematyczne wzrosty, niemal 7.3% wzrost w drugim kwartale.

Z wiadomości płynących z chińskich spółek to między innymi to, że Chiński gigant w branży lotniczej – China Aviation Supplies Holding Company poinformował, że podpisał wstępną umowę z Airbusem na zakup 140 samolotów pasażerskich. Wartość transakcji ustalono na kwotę 22.8 mld USD. Również w chińskim sektorze energetycznym dojdzie wkrótce do fuzji pomiędzy State Power Investment Corporation i China Huaneng Group w ramach programu redukcji fabryk, zakładów i kopalń charakteryzujących się wysokimi kosztami  wydobywczymi w przetwarzaniu i produkcji paliw energetycznych oraz mających negatywny wpływ na środowisko.

Na chwilę obecną można założyć, że na rynku chińskim są dwie grupy inwestorów – ci, którzy “grają” pod zbliżające się raporty kwartalne i ci inwestorzy, którzy wyczekują lub odkładają decyzję inwestycyjną na później zakładając jednocześnie, że wraz z publikacją raportów na rynku pojawi się większa fala zmienności, która może nakreślić bardziej korzystny moment wejścia na rynek.

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA