GPW, AgioFunds TFI, Beta Securities Poland i DM BOŚ chcą wspierać rozwój rynku ETF w Polsce

26 listopada 2018

26 listopada br., w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przedstawiciele GPW oraz AgioFunds TFI, Beta Securities Poland i Domu Maklerskiego BOŚ podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju nowych produktów na polskim rynku kapitałowym oraz edukacji inwestorów. AgioFunds TFI przeprowadzi emisję pierwszego ETF-a w Polsce, a Dom Maklerski BOŚ będzie pełnił funkcję oferującego i animatora funduszy Beta ETF.

Warszawska giełda stawia na rozwój nowych produktów finansowych i uatrakcyjnienie polskiego rynku kapitałowego, czego dowodem jest podpisany dziś list intencyjny z AgioFunds TFI i DM BOŚ. Liczę, że współpraca polskiego TFI z izraelskim inwestorem przełoży się na wzrost zainteresowania ofertą produktową GPW. Przy tej okazji dziękuję naszym Partnerom za zaangażowanie oraz liczę na dalszą ścisłą współpracę na rzecz rozwoju produktów oraz edukacji finansowej inwestorów – mówi Marek Dietl, Prezes GPW.

Beta Securities Poland wspólnie z AgioFunds TFI i DM BOŚ pracują nad stworzeniem i wprowadzeniem na warszawskiej giełdzie, pierwszych funduszy ETF pod nazwą Beta ETF, które będą replikować główne indeksy akcji polskich i zagranicznych oraz indeksy obligacji. Beta Securities jest własnością izraelskich finansistów, biorących udział w tworzeniu rynku ETF-ów w Polsce.

Beta ETF na indeks WIG20TR to odpowiedź na potrzeby inwestorów. Jest to pierwszy taki produkt wyemitowany według polskiego prawa, stworzony i zarządzany przez polskich ekspertów przy wykorzystaniu doświadczeń z rozwiniętego rynku ETF-ów w Izraelu. Pozwala w prosty i przejrzysty sposób mieć udział we wzroście wartości i rozwoju największych polskich spółek giełdowych, wchodzących w skład indeksu WIG20TR, którego wartość zależy również od dywidend wypłacanych posiadaczom akcji. Warto zaznaczyć, że dywidendy długoterminowo wpływają na wzrost wartości tego typu indeksów.

Celem jest zaoferowanie inwestorom cenionego i sprawdzonego instrumentu, który dzięki szerokiemu spektrum zastosowań zyskał ogromną popularność na rynkach praktycznie całego świata. Fundusze ETF są wiodącym segmentem rynku kapitałowego na wszystkich głównych giełdach oraz stanowią centralny element portfeli inwestycyjnych. Obecnie, światowy rynek funduszy typu ETF wynosi ponad 5 000 mld USD  i składa się z ponad 5700 produktów ETF replikujących różne indeksy akcyjne, obligacyjne oraz towarowe. Instrumenty te cechuje elastyczność, przejrzystość informacji i handel w czasie rzeczywistym. W przyszłym roku planujemy utworzyć nowe fundusze ETF – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

Obecnie na GPW notowane są trzy ETF-y wyemitowane przez Lyxor Asset Management.

Beta ETF mają być uzupełnieniem portfeli inwestorów zainteresowanych nisko-kosztowymi i transparentnymi produktami inwestycyjnymi oraz doradców finansowych i asset managerów poszukujących szybkich i wydajnych sposobów budowania efektywnych portfeli inwestycyjnych.

Wierzę, że współpraca przy rozwijaniu rynku ETF-ów szybko przyniesie efekty w postaci przyciągnięcia nowych inwestorów polskich i międzynarodowych na nasz rynek kapitałowy. W planach mamy kolejne działania wspierające zarówno edukacyjnie, jak i marketingowo rozwój rynku ETF-ów w Polsce – dodaje Marek Dietl.

Choć nasze fundusze ETF nie są jeszcze w sprzedaży, to już dziś widzimy ogromne zainteresowanie tematem – mówi Adam Dakowicz, Prezes AgioFunds TFI. Inwestorzy dopytują o mechanizmy działania,  termin wdrożenia oraz o plany wprowadzenia kolejnych ETF. To bardzo budujące.

AgioFunds TFI S.A. jest licencjonowanym Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych, działającym na mocy ustawy i pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego od 2009 roku. W ofercie Towarzystwa znajduje się kilkanaście funduszy inwestycyjnych otwartych i zamkniętych oraz kilkadziesiąt funduszy dedykowanych zamożnym inwestorom. Wartość aktywów pod zarządzaniem na koniec października wyniosła blisko 7 mld. AgioFunds TFI jest w 100% polską, prywatną i niezależną instytucją finansową, niezwiązaną kapitałowo z podmiotami korporacyjnymi rynku finansowego. Aspiracją Towarzystwa jest bycie liderem nowych segmentów rynku inwestycyjnego.

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. jest jednym z wiodących podmiotów na rynku usług maklerskich w Polsce. Jest wieloletnim liderem rynku kontraktów terminowych, nagradzanym przez prezesa GPW za aktywność i działalność animatora. Biuro zapewnia swoim Klientom dostęp do rynków giełdowych, funduszy inwestycyjnych, rynku energii i rozwiązań emerytalnych.  Wspiera inwestorów licznymi szkoleniami, analizami, rekomendacjami oraz komentarzami analityków.

„Naszym atutem jest wieloletnie doświadczenie i wysoka aktywność w pełnieniu funkcji animatora.  Będziemy dbać o płynność tak, aby umożliwić inwestorom jak najkorzystniejsze wejście
i wyjście z inwestycji na rynku wtórnym. Widzimy duży potencjał w rozwoju rynku ETF  w Polsce. Liczymy na to, że na rynku pojawią się kolejne ETF-y, w których widzimy szanse na zaktywizowanie inwestorów.” – mówi Radosław Olszewski, Prezes DM BOŚ.  

Źródło: komunikat prasowy GPW z dn. 26.11.20185 r.

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA