07 stycznia 2019

„Na Głównym Rynku GPW zadebiutował dziś Beta ETF – pierwszy w historii warszawskiego parkietu całkowicie polski fundusz inwestycyjny typu ETF (Beta ETF WIG20TR)  stworzony według polskiego prawa oraz utworzony i zarządzany przez polskich ekspertów. Emisję przeprowadził AgioFunds TFI, a oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ. W rozwoju rynku ETF w Polsce, w roli koordynatora, bierze udział Beta Securities Poland.

Niezmiernie cieszy nas dzisiejszy debiut. Gratulujemy AgioFunds TFI oraz Beta Securities stworzenia pierwszego ETF-a fizycznie replikującego WIG20TR. To kolejny krok w rozwoju rynku ETF-ów. Tego typu produkty cieszą się dużą popularnością na światowych rynkach finansowych i podobnie będzie u nas.  Liczę, że pojawienie się kolejnego ETF-a na parkiecie przyniesie nam wymierne korzyści w postaci wzrostu zainteresowania ofertą produktów GPW, a także przyciągnie nowych inwestorów krajowych i zagranicznych na naszym rynku kapitałowym. Zależy nam na tym, by kolejne tego typu instrumenty obejmowały także inne spółki spoza WIG20 mówi Marek Dietl, Prezes GPW.

Beta ETF na indeks WIG20TR to odpowiedź na potrzeby inwestorów. Pozwala w prosty i przejrzysty sposób mieć udział we wzroście wartości i rozwoju największych polskich spółek giełdowych wchodzących w skład indeksu WIG20TR, którego wartość zależy również od dywidend wypłacanych posiadaczom akcji.

To historyczna chwila dla naszego rynku kapitałowego, a rok 2019 będzie rokiem ETF. Notowanie tego instrumentu na GPW czyni go łatwo dostępnym dla wszystkich grup inwestorów. Każdy kto posiada rachunek maklerski będzie mógł swobodnie kupować lub zbywać nasz ETF dokładnie na takich samych zasadach jak kupowane są akcje spółek, z tym że płynność na rynku ETF powinna być znacząco wyższa. Jestem przekonany, że produkt ten zyska wielu zwolenników i na stałe zagości w portfelach inwestorów – mówi Adam Dakowicz, Prezes AgioFunds TFI.

Biorąc pod uwagę trendy światowe Fundusze Beta ETF powinny stać się ważnym składnikiem portfeli inwestorów zainteresowanych płynnymi, nisko-kosztowymi i transparentnymi produktami inwestycyjnymi. Doradcy finansowi i asset managerowie uzyskają szybki i wydajny sposób budowania efektywnych portfeli inwestycyjnych.

Jesteśmy skoncentrowani na dostarczeniu rynkowi przejrzystych i efektywnych kosztowo funduszy typu ETF. Beta ETF WIG20TR jest pierwszym z serii funduszy, nad którymi pracujemy. Dzisiaj inwestorzy otrzymują możliwość prostego i taniego odwzorowania głównego indeksu warszawskiej giełdy. W najbliższym czasie pojawią się nowe propozycje, które z pewnością zainteresują zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Mamy nadzieje, że inwestorzy docenią wysokie standardy zarządzania oraz profesjonalizm animatora – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

26 listopada 2018 r. przedstawiciele GPW oraz AgioFunds TFI, Beta Securities Poland i Domu Maklerskiego BOŚ podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju nowych produktów na polskim rynku kapitałowym oraz edukacji inwestorów. Elementem współpracy jest debiut Beta ETF.

Cieszymy się, że udało nam się z sukcesem sfinalizować kilkumiesięczny proces przygotowań związanych z wprowadzeniem pierwszego polskiego ETF-a na rynek giełdowy. Wierzę, że dzisiejszy debiut będzie impulsem do rozwoju tego segmentu rynku kapitałowego, w którym chcemy aktywnie uczestniczyć – mówi Radosław Olszewski, Prezes DM BOŚ. – Naszym atutem jest wieloletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji zarówno oferującego, jak i animatora. Jako animator będziemy dbać o jak najlepszą płynność, a inwestorom dodatkowo zaoferujemy promocyjną prowizję – dodaje.

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na  zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora.”

 

Źródło: komunikat prasowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA