10 września 2018

10.09.2018 r. odbyła się XIX debata PAP Biznes: „Strategie rynkowe TFI” z udziałem przedstawicieli 5 TFI. AgioFunds reprezentował Jakub Bentke – zarządzający portfelami. Tematem rozmów były m.in. kondycja światowej gospodarki, zawirowania na rynkach wschodzących, sytuacja makro w Polsce, prognozy na kolejne miesiące. Zarządzający odnieśli się m.in. do planowanego wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, problemów polskiego rynku kapitałowego oraz w co teraz warto inwestować.

Poniżej kilka wypowiedzi Jakuba Bentke, zarządzającego portfelami w AgioFunds TFI:

Czy warto inwestować na polskiej giełdzie?

Mamy ekstremalnie niskie wyceny spółek, szczególnie spółek małych, spółek prywatnych. Stawiałbym na średnie spółki. W przypadku małych spółek musiałby pojawić się kapitał krajowy, a jeszcze na to za wcześnie – samo wdrażanie PPK nie zachęci do kupna akcji czy funduszy. Duże spółki nie są natomiast tak efektywne jak te średnie, zazwyczaj prywatne, firmy. Nie lubimy energetyki, nie lubimy największych państwowych spółek. Wolimy średnie firmy.

Czy Pracownicze Plany Kapitałowe pomogą polskiej giełdzie?

Optymizm i zainteresowanie powinno wrócić na polską giełdę wraz z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. W pierwszym roku będzie to 2-3 mld zł nabyć akcji, ale docelowo to będzie prawdopodobnie około 10 mld zł rocznie. To jest kwota znacząca dla rynku – kwota, która powinna wyrwać polską giełdę z ospałości. Przypuszczam, że wtedy zobaczymy większe zainteresowanie. Trudno sobie wyobrazić długofalowe oszczędzanie bez inwestycji w akcje.

Problemy rynków wschodzących.

Poza poszczególnymi przypadkami o losach EM raczej będą decydowały duże dojrzałe rynki. Potencjalne ryzyko to Brexit. Im „twardszy” tym gorszy. Jest także ryzyko polityki fiskalnej we Włoszech (…) Trzecim zagrożeniem są wyceny na amerykańskim rynku, które są o 20-30 proc. wyższe niż długoterminowa średnia. Wyobrażam sobie potencjalnie, że bankructwo, czy problemy Tesli mogą odbić się echem na całym rynku, co może spowodować sporą korektę, a przez efekt bogactwa, obniżając wydatki, nawet recesję.

 

W internecie ukazało się wiele artykułów nawiązujących do wydarzenia, oto niektóre z nich:

http://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/2604325,debata-pap-biznes:-zarzadzajacy-tfi-z-umiarkowanym-optymizmem-oceniaja-ppk-i-ich-wplyw-na-gpw

https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/24290/debata-pap-biznes%3A-potrzeba-zmian-w-dystrybucji-funduszy.html

https://businessinsider.com.pl/finanse/inwestowanie/w-co-najlepiej-zainwestowac-swoje-pieniadze-stratedzy-mowia/5fsr7d4

 

 

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA