13 lipca 2018

Dostałeś już list od ZUS? Znasz stan swojego konta emerytalnego? Może to jest ten moment by szerzej zastanowić się nad przyszłą emeryturą?

Od ponad miesiąca trwa wysyłka informacji o stanie konta ubezpieczonych w ZUS. Ma trafić do wszystkich, którzy kiedykolwiek opłacił składkę ubezpieczenia społecznego, czyli do około 19 mln Polaków. W liście znajduje się między innymi prognoza naszej hipotetycznej emerytury. Wypłaty emerytur w ramach I filaru są gwarantowane przez Skarb Państwa, ale niestety ich wysokość jest wielką niewiadomą. Prognoza może być mocno niedoszacowana, ponieważ dość często zmienia się prawo w tym obszarze, a poziom przyszłych rewaloryzacji też jest trudny do oszacowania. Niemniej jednak biorąc pod uwagę zmiany demograficzne oraz wartość dotychczasowych emerytur nie powinniśmy spodziewać się, że stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości pierwszej emerytury do ostatniej płacy, spełni nasze oczekiwania.

Od czego zależy wysokość naszej emerytury?

Wysokość emerytury z I filaru będzie zależała od sumy wszystkich zwaloryzowanych składek oraz wieku, w którym przejdziemy na emeryturę. Obecnie prawo do przejścia na emeryturę osiąga się w wieku 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Każdy przepracowany rok powyżej wieku emerytalnego będzie powodował podwyższenie przyszłej emerytury. Warto jednak pamiętać, że kapitał kumulowany na kontach w ZUS niestety nie podlega dziedziczeniu, co jest poważnym mankamentem tej formy oszczędzania. Mając na uwadze ryzyka demograficzne warto uniezależnić emeryturę od świadczeń z I filara i  w miarę możliwości wykorzystać do tego III filar.

Czym jest III filar?

Polski system emerytalny składa się z tzw. trzech filarów. Dzięki temu pieniądze Polaków gromadzone są na trzy różne sposoby. Filar I i II są obowiązkowe – każda osoba pracująca jest zobligowana opłacać składki. Filar III jest dobrowolny i coraz częściej wybierany przez świadomych obywateli, którzy chcą więcej. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości zabezpieczenia emerytalnego w ramach III filaru. Na ten moment są to: Indywidualne Konta Emerytalne tzw. IKE, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego czyli IKZE oraz Pracownicze Programy Emerytalne – PPE.  Każda z tych form ma swoje zalety, a największą jest to, że można mieć je wszystkie! Niestety nadal wielu Polaków przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę. To duży błąd, bo odkładanie przez lata niewielkich kwot co miesiąc, znacząco może zbliżyć nas do poziomu życia jaki wiedliśmy przed przejściem na emeryturę.

Potrzebny jest impuls i to solidny!

Czasami o pewnych rzeczach lepiej nie wiedzieć, ale w tym przypadku ta wiedza może nam bardzo pomóc. Jeśli dostałeś już pismo z ZUS i uważasz, że Twoja emerytura to „żart”, nie czekaj! Zastanów się jak możesz to zmienić i zacznij działać najlepiej już dziś.

Nawyk odkładania pieniędzy i myśleniu o przyszłości jest trudny, podobnie jak w przypadku np. stosowania diet, zmiany trybu życia i włączenia w nie aktywności fizycznej. Wiele osób ma z tym problem, bo z natury lubimy mieć efekty od razu. A do tego potrzeba czasu, konsekwencji i systematyczności.

Z samym wyrobieniem nawyku będzie najtrudniej. Zwykle potrzebny jest do tego pewien impuls, motywacja. I właśnie tym bodźcem może być korespondencja z ZUS 🙂

Dowiedz się więcej o IKE i IKZE  w AgioFunds TFI.

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA