21 czerwca 2017

MSCI Inc. oficjalnie podjął decyzją o włączeniu akcji spółek chińskich kategorii “A” do MSCI Emerging Markets Index i MSCI All Country World Index począwszy od czerwca 2018 roku. MSCI argumentuje swoją decyzję między innymi tym, że władze chińskie systematycznie wdrażają założone reformy związane z rozwojem i otwarciem chińskiego rynku kapitałowego, czego przykładem jest wdrożony program łączący giełdy Shanghai-Shanzhen-HongKong Stock Exchange, coraz bardziej przejrzyste normy i zasady ładu korporacyjnego, sukcesywnie postępująca standaryzacja i transparentność lokalnej polityki inwestycyjnej, a także postępujący proces umiędzynarodowienia chińskiego yuana.
Na chwilę obecną w indeksie MSCI Emerging Market znajdowały się tylko spółki notowane na giełdzie w Hong Kongu i chińskie spółki notowane na giełdach USA z całkowitą wagą 27%. Obecnie do indeksu wyselekcjonowano 222 największe spółki i szacuje się, że po inkluzji chińskich spółek kategorii “A” waga może przekroczyć 40%. Znajdą się tam takie spółki jak Bank of China, China Merchents Bank, Guotai Junan, Ping An Insurance, Suning Commerce, Tsingtao Brewery, SAIC Motor, Spring Airlines i wiele innych operujących zarówno loklanie jak i globalnie.
Ponadto, według wstępnych szacunków analityków z Goldman Sachs International na chińskie rynki kapitałowe może napłynąć co najmniej 210 mld USD zagranicznego kapitału w przeciągu najbliższych kilku lat. Dzięki otwieraniu się chińskich rynków kapitałowych na świat coraz więcej zagranicznych instytucji tworzy w tym celu wyspecjalizowane fundusze. Takim przykładem może być tutaj Fidelity Investment, który już w styczniu utworzył specjalistyczny fundusz dla tej klasy aktywów czy Abu Dhabi Investment Authority Fund, który w kwietniu tego roku uruchomił fundusz inwestycyjny z aktywami rzędu 10 mld USD.
Reakcja giełd chińskich na chwilę obecną jest praktycznie neutralna, Shanghai Composite indeks rośnie 0.07% , Shenzhen Component indeks +0.03%, Hang Seng -0.38%.

Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA