01 października 2019

To już niemalże tradycja, że z końcem roku pojawia się w prasie i internecie bardzo wiele informacji na temat IKZE. I słusznie, bowiem IKZE to produkt szczególny, a wciąż mało ludzi o nim wie i z niego korzysta. Jego główną zaletą jest to, że pozwala gromadzić kapitał na przyszłą emeryturę. Dodatkowo może korzystnie wpływać na nasze coroczne rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Dzięki IKZE mamy możliwość rozpoczęcia nowego roku z ulgą podatkową, która przy wykorzystaniu pełnego limitu (na ten rok 5718 zł), pozwala na zwrot z Urzędu Skarbowego kwoty  1829,76 zł (dla stawki podatku 32%). Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że całą kwotę wpłat do IKZE w danym roku możemy odliczyć od postawy opodatkowania w rozliczeniu z fiskusem, zmniejszając kwotę należnego podatku (korzyść ta jest różna w zależności od tego, w jakim progu podatkowym jesteśmy – 17%, 19% czy 32%).

Zrobiliśmy symulację jak ta ulga będzie wyglądać w zależności od kwoty wpłat oraz od skali podatkowej. Wniosek nasuwa się jeden: warto! Nawet przy niewielkich wpłatach. Wpłacając systematycznie niewielkie kwoty w ciągu 12 miesięcy każdy może być beneficjentem IKZE 🙂

* Po zmianie skali podatkowej obowiązującej od dnia 01 października 2019 r – uwzględniono do wyliczeń za 2019 rok poziom skali podatkowej 17,75%

Decydując się na oszczędzanie w ramach III filaru, w pierwszej kolejności warto rozważyć otwarcie konta IKZE, właśnie ze względu na możliwość otrzymania niemal natychmiastowej gratyfikacji podatkowej (należy pamiętać, że od uzyskanego w przyszłości świadczenia, będzie naliczony ryczałtowy podatek dochodowy, 10% od wypłacanych środków). Dopiero po przekroczeniu rocznego limitu wpłat na IKZE warto zacząć aktywnie korzystać z IKE. Istotne jest to, że limit wpłat na IKZE z roku na rok się zwiększa (w 2019 r. wynosi 5 718 zł).

Podsumujmy zatem co zyskujesz z AGIO IKZE?

  • większą emeryturę niezależną od ZUS

ulgę w PIT w każdym roku oszczędzania – za 2019 r. nawet 1829,76

  • bonus 200 zł od AgioFunds TFI – za otwarcie IKZE i zasilenie rejestru kwotą min. 5 000 zł do 27.12.2019 r. (Regulamin promocji)
  • brak podatku Belki
  • środki zgromadzone na IKZE podlegają dziedziczeniu, dodatkowo istnieje możliwość wskazania osoby uposażonej
  • elastyczność w wyborze strategii inwestycyjnej
  • Dostęp do informacji o stanie konta online 24h
  • Możliwa wypłata w dowolnym momencie
Newsletter

Zapisz się na newsletter. Będziemy informować Cię o aktualnych promocjach oraz konkursach w AgioFunds TFI SA