Początek chińskiej ekspansji na europejskim rynku lotniczym?
03 sierpnia 2017
W lipcu ceny akcji chińskich spółek mierzone szerokim indeksem Shanghai Composite poruszały się w przedziale od (-1.1%) do +3,14%, natomiast akcje 222 chińskich spółek włączonych 20 czerwca do indeksu MSCI mierzone indeksem MSCI China „A” International Large Cap Provisional Index oscylowały w przedziale (-0,89%) do 3,32%., kończąc miesiąc 1.0% wzrostem. Najlepiej z tej kategorii indeksu radziły sobie spółki z sektora nieruchomości – wzrost około 5.2% i tworzących oprogramowanie – wzrost około 2.4%. Na indeksie negatywnie ważyły sektory: chemiczny – spadek (-2.0%) i akcje spółek dostawców osprzętowania (-2.5%).
Najsłabiej natomiast zachowywały się ceny akcji spółek notowanych na chińskiej giełdzie ChiNext, czyli odpowiedniku amerykańskiej giełdy NASDAQ. Ceny akcji tych spółek mierzone indeksem ChiNext Composite Index poruszały się w przedzie od +1.03% do (-10.31%) kończąc miesiąc lipiec stratą na poziomie (-6.89%).
Z początkiem sierpnia spółki chińskie rozpoczynają publikację wyników za drugi kwartał i pierwsze półrocze 2017 roku. Raportowanie trwa zazwyczaj do końca września, a zatem warto zwrócić uwagę na wyniki takich spółek jak: Tencent Holding, Alibaba Group, Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, Ping An Insurance Group, China Life Insurance, PetroChina, BYD Co, Geely Automobile, JD.COM, China Unicom, CITIC Securities, Haitong Securities, China Shenhua Energy czy też na wyniki chińskiego potentata w branży piwnej Tsingtao Brewery.
China Eastern Air Holding poinformował, że kupił 10% udziałów w Air France-KLM Group za kwotę 375 mln EUR i rozważa dalsze zaangażowanie. Również Air China poprzez finansowe zaangażowanie planuje pozyskać kolejnego partnera w Europie. Spółka jednak nie ujawniła z jakim przewoźnikiem prowadzi rozmowy.
Statystyczny przegląd poszczególnych sektorów pozwala zauważać, że na chwilę obecną najlepiej prosperują spółki z sektorów: bankowego, ubezpieczeniowego, nieruchomości i e-commerce. Ciąży natomiast sektor energetyczny, chemiczny i użyteczności publicznej. Neutralnie ale z nutą optymizmu zaczynają prezentować się chińskie teleckomy i mocno przecenione spółki z sektora paliwowego – zatem już niebawem wyniki finansowe w tych dwóch sektorach dadzą bardziej przejrzysty obraz kształtowania się krótko i średnioterminowego trendu.
Od strony makroekonomicznej w sierpniu Inwestorzy będą wyczekiwać na publikację następujących danych w Chinach: Odczyty indeksów Caixin China PMI – czyli wskaźniki aktywności gospodarczej w sektorach produkcyjnym i usług. Wczorajszy odczyt PMI w sektorze produkcyjnym za lipiec wyniósł 51.1 vs 50.4 z czerwca, to lepiej niż oczekiwania ekonomistów, którzy prognozowali poziom 50.9 pkt. W następnych dniach poznamy odczyty wskaźników: PMI w sektorze usług, China Trade Balance – czyli Bilans Handlowy, Chiński Wskaźnik Rezerw Walutowych, Wskaźniki Podaży Pieniądza, Wskaźniki Sprzedaży Detalicznej, Indeks Produkcji Przemysłowej oraz Chiński Indeks Cen Nieruchomości.